درباره گنج تپه

روستای گنج­ تپه در حد فاصل شهر بهار به شهر لالجین و در حدود ۲ کیلومتری شمال شهر بهار واقع شده است. این منطقه در قعر مرکزی دو کوه مرتفع، یکی الوند در جنوب و دیگری کوه­های آقداش که در شمال واقع شده است. با اینکه این نقطه در قعر واقع شده اما دارای ارتفاع، نسبت به نقاط اطراف از جمله بهار و دینارآباد می­باشد و همین موقعیت باعث گردیده که بهترین و بیشترین آب منطقه در این نقطه جمع شود و در عین حال به دلیل ارتفاع زیاد نسبت به اطراف از خطر سیل­گرفتگی نیز مصون می­باشbuy an essay onlineد. در گذشته گنج­ تپه نام محلی بوده که در آن­جا دو تپه خالی از سکنه قرار داشته است. در بین مردم مشهور است که یکی از این تپه­ ها ارگ حکومتی بوده که بر اثر گذشت زمان تخریب و به تلی از خاک مبدل گردیده است. مردم روستا تا سال ۱۳۶۰ هجری شمسی به دلیل وجود انبوه مارهای سمی در تپه مذکور جرأت نزدیک شدن به آن­­­جا را نداشتند. اعتقادشان بر این بود که در تپه مذکور مقدار زیادی طلا، جواهرات و گنج وجود دارد. این تپه بعد از سال ۶۰ توسط فردی از اهالی به وسیله لودر آواربرداری شده که وقتی به وسط تپه رسیدند مشاهده شده که وسط آن تا عمق تپه به قطر ۳×۳ گودبرداری شده و گنج احتمالی به سرقت رفته است. تپه دوم نیز در زمان بسیار قدیم محل دفن مردگان روستا بوده است که در آن زمان از ترس دزدان و زورگویان و در امان ماندن اموال، مردم اشیای قیمتی خود را در قبرستان دفن می کردند. لذا به دلیل همیhow to write lyrics in an essayن اعتقاد مردم نام روستا به گنج­تپه معروف گردیده است.

موقعیت جغرافیایی روستای گنج تپه - استان همدان

موقعیت جغرافیایی روستای گنج تپه – استان همدان

گنج­تپه مردمانی بسیار مذهبی و معتقد دارد. قومی یکپارچه و بومی هستند که مهاجرت کمی از دیگر نقاط به آن­جا شده است. اهالی روستا بسیار مردمانی خون­گرم و مهربان هستند. محل روستای گنج­ تپه در ۳۰۰ سال پیش در این مکان فعلی نبود بلکه آن طرف «طوطی ­خاله» طوطی­ خانه در انتهای جاده لالجین بوده که آثار خرابه ­های قبلی هنوز باقی است. مردم گنج­­تپه در قدیم بیشتر به دامداری و فرش­بافی و صادرات پشم اشتغال داشتند. زن و مرد روستا در آن زمان هر دو صنعتگر بودند. هنرهای دستی، گلیم ­بافی، جاجیم بافی و ساخت غربال از پوست گوسفند از فعالیت­های زنان روستا بوده است و همچنین فرش­های خوبی در روستا بافته می­شد. نقشه این فرش مختص خود روستای گنج­تپه بود که همه جای ایران می­شد بافت فرش­های گنج­تپه را تشخیص داد. فرش­هایی با کناره­های ۷ متری و ۱۲ متری که در خیلی از جاها بیشتر از ۵ متر نمی­توانستند ببافند. فرآورده­ های ماست، پنیر، کره و پشم از جمله اقلام صادراتی روستای گنج­ تپه بوده که اول به بهار و سپس به تمام کشور صادر می­شد. امروزه شغل بیشتر اهالی روستای گنج­تپه کشاورزی، دامداری و کارهای تولیدی می­باشد.

لازم به ذکر است در زمان­های گذشته دانش­آموزان روستای گنج ­تپه برای تحصیل علم و کسب دانش با پای پیاده به بهار رفت­و­آمد می­کردند. اولین بار ۸ نفر از اهالی روستا در دبستان بهمنی بهار ثبت نام کردند.

اهالی روستای گنج­تپه نقش بسزایی در انقلاب داشتند. پابه­پای مردم استان در راهپیمایی­ها شرکت می­کردند. آن­ها با پای پیاده به بهار می­رفتند و در مراسم راهپیمایی و تظاهرات بر علیه رژیم طاغوت فعالانه شرکت می­کردند. مردم گنج­تپه به همراه مردم شهرستان در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در متوقف کردن لشکر ۸۱ زرهی که برای سرکوب انقلابیون تهران بنا بود از سه راهی پلیس­ راه بهار- همدان عبور کنند که مردم با دست خالی در مقابل این لشکر تا دندان مسلح ایستادگی کردند و اجاره ندادند این لشکر به طرف تهران حرکت کند. هنوز چند ماهی از پیروزی انقلاب نگذشته بود که جنگ نابرابری به نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد. با فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بسیج و حضور مردم در جبهه­ های جنگ اهالی و جوانان روستا با عشق و علاقه قدم در راه دفاع­ مقدس گذاشتند و یکی از پیشگامان این فرمان شدند. این روستا یکی از روستاهای شاخص شهرستان بهار در انقلاب و دفاع مقدس می­باشد. در تمامی صحنه­ ها حضور فعال داشته که دین خود را به انقلاب و جنگ به خوبی ادا نمود. آری! مردم با صلابت و استوار این خطه همواره پای اعتقادات و آرمان­هایشان ایستادند. اهالی ولایت­مدار و متدین روستای گنج­تپه که مردمانش پا در رکاب انقلاب بودند، همواره برای اعتلای نظام اسلامی تلاش کردند و در جبهه­ های غرب و جنوب حماسه­ ها آفریدند.

این روستا طبق آخرین سرشماری دارای ۴۳۷ خانوار و بالغ بر ۱۷۷۹ نفر جمعیت دارد که ۵۰ شهید و ۱۳ آزاده و بیش از ۳۵ نفر مجروح و جانباز تقدیم نظام جمهوری اسلامی نموده که سه تن از شهدا جز سرداران شهید شهرستان بهار می­باشند و انتخاب این روستا به عنوان ۸ روستای نمونه کشوری در دوران دفاع مقدس دلایل روشنی از عشق و دلدادگی این مردم به اسلام و ولایت است. آنچه در پی می­ آید تنها روایتی کوتاه از زندگی تا شهادت مجاهدان گنج­ تپه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>